Programm

(English below)

Freitag, 25.10.2019
16.30 Uhr: Anmeldung
17-18.30 Uhr: Begrüßung und Einführung
Kolonialismus und Sklaverei bei Marx – Einführung in Thema und Textauswahl
(Deutsch mit Simultanübersetzung ins Englische)
Mit Anne-Kathrin Krug und Christian Frings
Moderation: Frank Engster
18.30-19 Uhr: Pause mit Imbiss
19-21 Uhr: Start der Arbeitsgruppen

Mit den Teamer*innen:
Ozeni Athanasiadou, Valeria Bruschi, Nicolas Drexel, Christian Frings, Ehrenfried Galander, Thomas Gehrig, Tatjana Gossen, Anne-Kathrin Krug, Renate Mohl, Nadja Rakowitz, Axel Rüdiger, Bafta Sarbo, Christian Schmidt, Jenny Simon, Robert Standfest, Matthias Ubl, Christopher Wimmer

Samstag, 26.10.2019

10-12.30 Uhr: Fortsetzung der Arbeitsgruppen
12.30-13 Uhr: Gemeinsame Runde
13-14 Uhr: Mittagessen
14-17.30 Uhr: Fortsetzung der Arbeitsgruppen
17.30-19 Pause

19 Uhr: Abendveranstaltung
Vivek Chibber: Postkoloniale Theorie und das Gespenst des Kapitals
Moderation: Bafta Sarbo
Eine Kooperationsveranstaltung mit dem Karl Dietz Verlag Berlin.
(Englisch mit Simultanübersetzung ins Deutsche)
Eintritt: 2,00 Euro
Ort: Münzenbergsaal, Rosa-Luxemburg-Stiftung, Franz-Mehring Platz 1, Berlin

Sonntag, 27.10.2019
9-10.30 Uhr: Internationale Perspektiven auf Marx und die Kritik des Kolonialismus
(Gemeinsame Diskussion auf Englisch und Deutsch)
10.30- 11 Uhr: Kaffeepause
11-12.30 Uhr: Eun-Jeung Lee: Marx‘ Asienbild
Moderation: Birgit Ziener
(Deutsch mit Simultanübersetzung ins Englische)
Eintritt: 2,00 Euro
12.30-13 Uhr: Abschlussrunde und Feedback
_________________________________

Program

Friday, 25 October 2019

4:30 pm: Registration
5:00 pm – 6:30 pm: Greetings and introductionColonialism and Slavery According to Marx – Introduction of topics and selected texts
With Anne-Kathrin Krug and Christian Frings
Moderation: Dr. Frank Engster
(In German with simultaneous translation into English)
6:30 pm – 7:00 pm: Break with refreshments
7 pm – 9 pm: Working groups begin

Our team of facilitators consists of: Ozeni Athanasiadou, Valeria Bruschi, Nicolas Drexel, Christian Frings, Ehrenfried Galander, Thomas Gehrig, Tatjana Gossen, Anne-Kathrin Krug, Renate Mohl, Nadja Rakowitz, Axel Rüdiger, Bafta Sarbo, Christian Schmidt, Jenny Simon, Robert Standfest, Matthias Ubl, Christopher Wimmer

Saturday, 26 October 2019

10 am – 12:30 pm: Working groups continue
12:30 pm – 1 pm: Joint session
1 pm – 2 pm: Lunch
2 p.m. – 5:30 pm: Working groups continue
5:30 p.m. – 7 pm: Break
7 p.m.: Evening event

Prof. Vivek Chibber: Postcolonial Theory and the Spectre of Capital
Moderation: Bafta Sarbo
Organized in co-operation with Karl Dietz Verlag Berlin
(in English with simultaneous translation into German)
Admission: €2 (not required for Autumn School participants)
Location: Münzenbergsaal, Rosa-Luxemburg-Stiftung, Franz-Mehring Platz 1, Berlin

Sunday, 27 October 2019

9 a.m. – 10:30 am: International Perspectives on Marx and the Critique of Colonialism
(Joint discussion in English and German)
10:30 a.m. – 11 am: Coffee break
11 a.m. – 12:30 pm: Prof. Eun-Jeung Lee: Marx’s Image of Asia
Moderation: Dr. des. Birgit Ziener
(in German with simultaneous translation into English)
Admission: €2 (Not required for Autumn School participants)
Location: Rosa-Luxemburg-Stiftung, Franz-Mehring Platz 1, Berlin
12:30 pm – 1 pm: Final session and feedback